

Tudnivalók gazdiknak
Származása
Ahogy a nevéből is megtudhatjuk, Afrikából származik és kifejezetten hobby tartásra lett kitenyésztve. Az európai rokonaival ellentétben az afrikai fehérhasú törpesün nem alszik téli álmot, azonban télen figyelnünk kell, mert nagymértékű lehűlésnél megpróbálkozhat az álombamerüléssel, amit semmiképpen nem szabad hagynunk neki, hiszen ez a kis sünikénk életébe is kerülhet. Fűtött lakásban, szobahőmérsékleten nem kell számítanunk erre a jelenségre.
Táplálkozása
Sokan tévesen növényevőként gondolnak rá, pedig valójában rovarokkal, tojással és húsfélékkel táplálkozik. Fő eledele a jóminőségű száraz macskatáp, amit időnként rovarokkal egészítünk ki. A különböző rovarok, lárvák fontos tápanyagforrást jelentenek a süniknek és elengedhetetlen számukra a megfelelő fejlődéshez.
Életmódja
Életmód szempontjából kifejezetten elfoglalt iskolásoknak, munkába járóknak való kisállat, hiszen napközben alszik és késő délután kezd el aktív lenni. Ebből kifolyólag éjszaka éli az életét, ami a vele egy szobában alvók számára zavaró lehet. (Bár ismerek olyan gazdikat is, akiknek a hálószobában van a sünijük és nincs problémájuk ezzel.) Magányt kedvelő állatok, nem igénylik más sünök társaságát. Ha több sünit is szeretnénk tartani, akkor mindenképpen nőstényeket válasszunk, mert a hímek hajlamosak összeverekedni és kárt tenni egymásban. Átlagos élethosszuk 4-6 év, de akár 9 évig is elélhetnek. Az ideális hőmérséklet számukra a 20-27°C.
Viselkedése
A törpesünik szeretni való félénk kis állatok, akik megfelelő tartás mellett igazi kiskedvenccé válhatnak. Tüskéikét csak akkor meresztik ki, amikor veszélyben érzik magukat, azonban nyugalmi állapotukban kíváncsian fedezik fel környezetüket. Hirtelen zajokra, mozdulatokra összerezzennek, összegömbölyödnek és puffognak, ám ezek teljesen ártalmatlan jelei a megijedésnek. Amint egyre jobban hozzászoknak a hangunkhoz és az érintésünkhöz, úgy ezek a félelmek egyre jobban csökkenni kezdenek. Érdemes tudni, hogy ahogy a kutyáknál, macskáknál és egyéb állatoknál, így a süniknél is különböző jellemeket, egyéiségeket különböztethetünk meg, tehát vannak sünik, akik könnyebben kézhez szoktathatók és vannak, akik kicsikét nehezebben. A kis sünbabák az első lehető alkalomtól kezdve babusgatva vannak, így a leendő gazdik már olyan süniket kapnak kézhez, akik emberhez szokottak. Fontos megjegyezni, hogy sok idő és foglalkozás kell, míg egy süni olyan végtelenül bátorrá váljon a kezünkben, mint egy tengerimalac. Ám ez senkit sem szabad, hogy eltántorítson, hiszen elszántsággal és szeretettel csodálatos kisbarátot szerezhetünk magunknak.